Kurzy     Výuka     Blog

O mně     Kontakt

Paříž: průvodce památkami, kulturou i kulinářstvím

Paříž je jedinečnou směsicí historie a modernity, kde se střetávají krásné architektonické památky s moderními uměleckými tendencemi. Je to místo, kde můžete procházet romantickými zahradami, objevovat poklady v muzeích plných umění a kultury, ochutnávat lahůdky pařížské kuchyně a ponořit se do pulzujícího nočního života.

V tomto článku jsem vám shrnula vše důležité, co byste v Paříži neměli vynechat. Od ikonických památek, jako je Eiffelova věž a Louvre, až po tajemná zákoutí metropole a romantické procházky podél Seiny, Paříž má co nabídnout každému návštěvníkovi. Paříž už na vás čeká!

Nejznámější památky Paříže

Paříž je městem, které je doslova poseto ikonickými památkami. Každý roh města skrývá něco, co stojí za to vidět a prozkoumat. Zde je několik z těch nejvýznačnějších:

 1. Eiffelova věž: Symbol Paříže a Francie samotné, Eiffelova věž je nejoblíbenější turistickou atrakcí v městě. Nabízí úchvatné výhledy na panoráma Paříže a řeku Seinu.
 2. Louvre: Jedno z největších a nejznámějších muzeí na světě. Louvre je domovem tisíců uměleckých děl, včetně slavné Mona Lisy.
 3. Katedrála Notre-Dame: Gotická architektonická klenotnice, která se stala ikonou díky románu „Chrám Matky Boží v Paříži“ od Victora Huga.
 4. Montmartre: Malebná čtvrť na kopci s krásným výhledem na město a slavnou Bazilikou Sacré-Cœur. Montmartre byl také centrem umělců jako Pablo Picasso a Henri Matisse. Nejkrásnější atmosféru získává při západu slunce, kdy se místo plní pouličními malíři, hudebníky i artisty.
 5. Vítězný oblouk: Monumentální oblouk postavený na počest vojenských vítězství a hrdinství. Nabízí úžasné výhledy na bulvár Champs-Élysées.
 6. Centre Georges Pompidou: Kulturní centrum a galerie moderního umění s odvážnou architekturou, která působí, jako by budova byla naruby.
 7. Palais Garnier: Operní dům s luxusním interiérem a bohatou historií. Je to místo pro operu a balet v Paříži.
 8. Pantheon: Národní mauzoleum, kde jsou pohřbeny významné osobnosti Francie.
 9. Invalidovna: Invalidovna je komplex budov v Paříži v 7. obvodu zahrnující Muzeum Armády a vojenskou nemocnici a domov pro válečné veterány, což byl i původní účel budov.
 10. Palác Conciergerie: Conciergerie je palác, který leží v severozápadní části ostrova Cité v Paříži. Původně postavený jako Palais de la Cité byl pařížským sídlem moci, poté byl přejmenován na Conciergerie a fungoval jako budova parlamentu.

Toto jsou pouze nejznámější památky v Paříži, věřte, že tohle francouzské město toho nabízí mnohem více. Každá z těchto památek má svůj vlastní příběh a historii, a návštěva Paříže by nebyla kompletní bez jejich prozkoumání.

Galerie a muzea v Paříži  

Paříž je nejen městem památek, ale také centrem umění a kultury. V městě najdete nespočet muzeí a galerií, které uspokojí zájemce o výtvarné umění, historii, vědu a mnoho dalšího. Zde je několik nejznámějších galerií a muzeí:

 1. Louvres: Toto muzeum je domovem některých z nejznámějších uměleckých děl na světě, včetně Mona Lisy, Venuše z Milo a mnoha dalších. Louvres je také považován za největší umělecké muzeum na světě.
 2. Musée d’Orsay: Specializuje se na impresionistické a postimpresionistické umění a nachází se ve staré železniční stanici. Zde můžete obdivovat práce umělců jako Monet, Van Gogh, Degas a další.
 3. Centre Georges Pompidou: Toto moderní umělecké centrum s odvážnou architekturou domovem pro moderní a současné umění. Nabízí širokou škálu uměleckých děl a interaktivních výstav.
 4. Musée Rodin: Nachází se ve vile, kterou obýval slavný sochař Auguste Rodin. Muzeum je známé díky jeho sochám, včetně „The Thinker“ a „The Kiss.“
 5. Musée de l’Orangerie: Specializuje se na impresionistické a postimpresionistické malby a je známý díky osmi obrazům série „Nymfy“ od Claude Moneta.
 6. Musée Picasso: Muzeum, které obsahuje největší sbírku děl od Pabla Picassa na světě.
 7. Musée de l’Armée: Umístěno v Invalidovně, toto muzeum nabízí fascinující pohled na vojenskou historii Francie.
 8. Grand Palais: Monumentální stavba, která hostí různé umělecké výstavy a kulturní události.

Toto jsou jen některé z muzeí a galerií, které můžete v Paříži navštívit. Každé z těchto míst nabízí jedinečný pohled na umění a historii a představuje nezbytnou součást kulturního dědictví města. Pařížská umělecká scéna je opravdu živá a pestrá.

Parky a zahrady v Paříži

I přesto, že Paříž je velkoměsto, nabízí mnoho krásných parků a zahrad, kde si můžete odpočinout, procházet se a uniknout od ruchu města. Některé z nejznámějších parků a zahrad v Paříži zahrnují:

 1. Jardin des Tuileries: Tento krásný park se nachází mezi Louvrem a Place de la Concorde. Nabízí elegantní záhony, fontány, sochy a výhledy na Seinu.
 2. Jardin du Luxembourg: Rozlehlý park s krásnými zahradami, jezírkem a Palais du Luxembourg, sídlem francouzského Senátu. Je ideálním místem pro klidnou procházku.
 3. Parc des Buttes-Chaumont: Tento park s neobvyklým terénem nabízí výhledy na město, vodopády, jeskyně a krásným kopcem na vrcholu, kde stojí chrám.
 4. Bois de Boulogne: Rozsáhlý lesní park na západním okraji Paříže, který je ideálním místem pro pikniky, jízdu na kole a vodní aktivity na jezerech.
 5. Parc de la Villette: Tento moderní park nabízí mnoho kulturních budou, včetně koncertních sálů, muzeí a futuristických staveb.
 6. Parc Montsouris: Klidný park s jezírkem a rozmanitou zelení, který poskytuje únik od městského shonu.
 7. Parc Floral de Paris: Tento kvetoucí park je krásným místem pro milovníky květin a botaniky a často hostí různé kulturní akce.
 8. Cimetière du Père-Lachaise: Slavný hřbitov, kde jsou pohřbeny mnohé význačné osobnosti, je také klidným místem k procházkám mezi starými náhrobky a cypřiši.

Zajímavé čtvrti Paříže

Paříž je plná zajímavých míst a zákoutí, která stojí za návštěvu. Zde je několik tipů:

 1. Montmartre: Malebná čtvrť na kopci s krásným výhledem na město a slavnou Bazilikou Sacré-Cœur. Montmartre byl také centrem umělců jako Pablo Picasso a Henri Matisse. Nejkrásnější atmosféru získává při západu slunce, kdy se místo plní pouličními malíři, hudebníky i artisty.
 2. Place des Abbesses: náměstí na Montmartru, kde slavná zeď „Mur des Je T’aime“, pomník věnovaný lásce a zamilovaným. Nalézá se v parku Square Jehan-Rictus přímo uprostřed náměstí.
 3. Marais: Tato čtvrť je známá svými krásnými starobylými budovami, uměleckými galeriemi a stylovými butiky. Je to také skvělé místo k ochutnávání tradičního francouzského pečiva v malých pekárnách.
 4. Canal Saint-Martin: Tento malebný kanál je ideálním místem pro procházky, pikniky a odpočinek. Můžete si pronajmout i malou loďku a proplouvat kanálem.
 5. Quartier Latin: Tato historická čtvrť je domovem mnoha kaváren, knihkupectví a univerzit. Procházejte se úzkými uličkami a navštivte slavnou univerzitu La Sorbonne.
 6. Île de la Cité: Toto ostrovní sídlo v historickém jádru Paříže je domovem pro katedrálu Notre-Dame a La Conciergerie, bývalou královskou věznici.
 7. Saint-Germain-des-Prés: Tato čtvrť je známá svou bohémskou atmosférou a je oblíbená mezi intelektuály a umělci. Najdete zde mnoho kaváren a uměleckých galerií.
 8. Les Catacombes de Paris: Pokud máte rádi trochu temnější atrakce, navštivte podzemní katakomby Paříže, kde jsou uloženy tisíce kostí.
 9. Palais-Royal: Tento krásný palácový komplex je obklopen zahradami a je skvělým místem k odpočinku a procházkám.
 10. Promenáda Quai de la Tournelle: Tato promenáda podél řeky Seiny nabízí nádherný výhled na katedrálu Notre-Dame a je ideálním místem pro romantickou procházku.

Kulturní akce a festivaly v Paříži

Paříž není jen městem památek a umění, ale také místem, kde se neustále odehrává mnoho kulturních akcí a festivalů po celý rok. Tyto události přinášejí do města ještě více života a nabízejí návštěvníkům jedinečnou možnost zažít pařížskou kulturu v plné síle. Zde jsou některé z nejvýznamnějších kulturních akcí a festivalů v Paříži:

 1. Fête de la Musique: Každý rok se 21. června Paříž promění ve velké hudební pódium. Tento den je plný koncertů a hudebního talentu na každém rohu na oslavu hudby všech žánrů.
 2. Pařížský týden módy: Pro milovníky módy je Pařížský týden módy největší událostí, která se koná dvakrát do roka – jaro/léto a podzim/zima. Během týdne módy jsou prezentovány kolekce od největších návrhářů světa.
 3. Den dobytí Bastily: 14. července slaví Francouzi Den Bastily, což je národní svátek spojený s ohňostroji, průvody a oslavami na každém rohu.
 4. Nuit Blanche: Tato noc se odehrává v první sobotu v říjnu, kdy se město promění v galerii umění a světelnou show. Umělecká díla a instalace jsou vystaveny po celém městě.
 5. Festival d’Automne: Tento festival se koná na podzim a přináší do města divadelní představení, koncerty, výstavy a mnoho dalšího z oblasti umění a kultury.
 6. Fête des Vendanges de Montmartre: Slavnost révy se koná v polovině října na Montmartru a zahrnuje ochutnávky vína, průvody a kulturní akce.
 7. Carnaval de Paris: Tento karneval probíhá v únoru nebo březnu a nabízí barvité průvody, masky a taneční party.

Kulinářství Paříže

Paříž je jedním z nejvýznamnějších kulturních center na světě a také gastronomickým rájem. V Paříži můžete ochutnat celou řadu kulinářských specialit, které jsou charakteristické pro francouzskou kuchyni. Zde je seznam některých z nich:

 1. Bagety: V Paříži nemůžete minout tu nejlepší křupavou bagetu. Toto křupavé a čerstvé pečivo je perfektní pro přípravu sendvičů, naplněných různými druhy sýrů, šunky, paštikou nebo zeleninou.
 2. Croissanty: Croissanty jsou další pečivo, které je v Paříži velmi populární. Tyto máslové lahůdky jsou dokonalým doplňkem k ranní kávě.
 3. Quiche Lorraine: Quiche Lorraine je slaný koláč s náplní z vaječné směsi, slaniny a sýra. Je to výborná volba na oběd nebo lehkou večeři.
 4. Coq au Vin: Toto je tradiční francouzské jídlo připravované z kuřecího masa, které je připravené na červeném víně s houbami, cibulí a bylinkami. Je to jedno z klasických jídel francouzské kuchyně.
 5. Ratatouille: Ratatouille je vegetariánská specialita z Provence, která obsahuje smaženou zeleninu, jako jsou rajčata, cukety, baklažány, papriky a cibule, smíchanou s bylinkami a olivovým olejem.
 6. Foie Gras: Foie gras je delikátní jídlo z jaterního pate, které je velmi oblíbené ve francouzské kuchyni. Můžete ho ochutnat spolu s bagetou nebo jako součást luxusních kulinářských zážitků, kde se podává jako předkrm.
 7. Crème Brûlée: Jako dezert můžete v Paříži vyzkoušet tradiční crème brûlée, což je lahodný krémový dezert s karamelizovaným cukrem na vrchu.
 8. Macarons: Tyto barevné a sladké cukrovinky jsou oblíbeným dezertem po celém světě. Paříž je domovem mnoha slavných pekáren, které nabízejí macarony v různých příchutích.
 9. Sýry: Francie je známá svými lahodnými sýry, a Paříž je skvělým místem pro ochutnávku mnoha druhů. Brie, Camembert, Roquefort a Comté jsou jen některé z oblíbených možností.
 10. Víno: Paříž je také ideálním místem pro degustaci vína. Můžete si vychutnat lahodné francouzské odrůdy, jako jsou Bordeaux, Champagne, Merlot, Savignon, Chenin, Châteauneuf-du-Pape a mnoho dalších.

Toto jsou jen některé z kulinářských specialit, které můžete v Paříži ochutnat. Francouzská kuchyně je bohatá a rozmanitá, a každý milovník dobrého jídla tu jistě najde něco, co osloví jeho chuťové pohárky.

Nakupování v Paříži

Paříž je mekkou pro milovníky nakupování z celého světa. Město nabízí širokou škálu nákupních možností, od luxusních butiků a obchodů s haute couture po trhy a second-hand obchody. Zde je několik míst, které můžete prozkoumat a obnovit svůj šatník:

 1. Champs-Élysées: Tato slavná bulvár je domovem mnoha luxusních butiků, včetně Louis Vuitton, Chanel a Dior. Je to ideální místo pro nákupy luxusního zboží.
 2. Galeries Lafayette: Toto prestižní obchodní domy nabízejí širokou škálu luxusního oblečení, doplňků, kosmetiky a parfémů. Navíc můžete obdivovat impozantní kupoli obchodního domu.
 3. Le Marais: Tato historická čtvrť je známá svými butiky s designovým oblečením, nezávislými módními značkami a uměleckými galeriemi. Je to místo, kde můžete objevovat trendy a originální kousky.
 4. Les Puces de Saint-Ouen: Toto je největší tržiště se starožitnostmi a vintage zbožím v Evropě. Můžete zde najít všechno od nábytku po šperky a umělecká díla.
 5. Rue de Rivoli: Tato ulice je lemována obchody a butiky, které nabízejí vše od oblečení až po suvenýry. Je to skvělé místo pro nákupy.
 6. Marché aux Puces de Clignancourt: Další tržiště se starožitnostmi a vintage kousky, které láká sběratele a milovníky retro stylu.
 7. Bazar de l’Hôtel de Ville (BHV): Tento velký obchodní dům nabízí širokou škálu zboží, včetně oblečení, kosmetiky, domácího vybavení a dalšího.
 8. Luxusní obchody na Place Vendôme: Toto náměstí je obklopeno luxusními klenotnictvími a hodinářstvími, ideálními pro ty, kteří hledají šperky a hodinky svých snů.

Noční život v Paříži

Paříž se stává ještě kouzelnější, když se stmívá. Město nabízí nekonečné možnosti pro noční zábavu a relaxaci. Bez ohledu na váš vkus a preference, můžete si být jisti, že v Paříži najdete něco, co vás osloví. Zde je pár tipů na to, jak prožít noční život v Paříži:

 1. Kavárny: Paříž je domovem mnoha útulných kaváren a kaváren, kde si můžete vychutnat víno, kávu nebo koktejl. Mnohé z nich zůstávají otevřené do pozdních hodin a nabízejí ideální prostředí pro příjemné večerní posezení například u skleničky vína.
 2. Kluby a bary: Paříž má bohatou scénu klubů a barů, kde můžete tančit a bavit se až do časných ranních hodin. Od malých podzemních klubů po slavné diskotéky, Paříž má něco pro každého.
 3. Noční procházky podél Seiny: Pro romantické duše jsou noční procházky podél řeky Seiny nezapomenutelným zážitkem. Katedrála Notre-Dame a Eiffelova věž, kterými se můžete kochat, jsou v noci nádherně osvětleny.
 4. Opery a koncerty: Město nabízí širokou škálu kulturních událostí v noci, od operních představení v Opéra Garnier po koncerty a hudební vystoupení v různých klubech a sálech.
 5. La Seine Musicale: Tato moderní hudební hala na ostrově Seguin je místo pro koncerty a hudební události všech žánrů.
 6. Kabarety: Paříž je domovem slavných cabaretů, včetně Moulin Rouge a Lido, kde můžete sledovat fascinující show.
 7. Noční trhy: Některé trhy v Paříži, jako je Marché Bastille, otevírají večer a nabízejí široký výběr jídel, nápojů a zboží.

Na závěr

Paříž je město, které nepřestává ohromovat svou krásou, historií a kulturou. Doufám, že vám můj průvodce Paříží poskytl užitečné rady a tipy, které vám pomohou naplno si užít návštěvu tohoto úžasného místa. 

Ať už se chystáte prozkoumávat ikonické památky, ochutnávat lahodné francouzské speciality, nebo se ponořit do uměleckého dědictví, nezapomeňte se naučit alespoň základní francouzská slovíčka a fráze na cesty, které vám váš pobyt v mnohém usnadní a napomohou k tomu, že se vaše návštěva Paříže stane nezapomenutelným zážitkem. Bon voyage!

PS: Máte nějaká vlastní oblíbená místa v Paříži, která byste doporučili ostatním? Podělte se o ně do komentáře 🙂